ظرفیت 2200 تن تبرید به صورت 4 سلول مجزا

توصیف کلی پروژه

کولینگ تاورهای شرکت شایان اعتماد نگین دشتابی در 4 سلول مجزا با ظرفیت هر سلول 550 تن تبرید اجرا گردیده است. در فاز اول دو دستگاه برج خنک کننده دو سلولی با ابعاد تقریبی 240 در 480 در ارتفاع 380 سانتی متر اجرا گردید. هدف کلی این کولینگ تاورها تامین آب سرد مورد نیاز برای بخش مبدل های روغن دستگاه های تزریق پلاستیک تولید پالت پلاستیکی بوده است. این کولینگ تاورها با بدنه ی فایبرگلاس هر کدام 100 متر مکعب در ساعت آب سرد با دمای 25 درجه سانتیگراد را روانه خط کولینگ می نماید. سایز لوله های رفت و برگشت جهت تامین آب خنک مبدل های پوسته ای روغن 6 اینچ معادل 160 میلی متر در نظر گرفته شده است. محل نصب کولینگ تاور ها در فاز اول ضلع جنوب غربی سوله های تولید پالت (خط c) بر روی استخر بتنی تعبیه گشته است.

جزئیات طراحی برج های خنک کننده

نوع سیستم سرمایشی طراحی شده در فاز اول شرکت شایان اعتماد نگین قزوین مدارباز مرطوب می باشد. مدل برج خنک کننده طراحی شده برای این شرکت تیپ اکسکلاسیو (انحصاری) یا اصطلاحاً مدل EX بوده که دارای خواص منحصر به فرد خود می باشد. از جمله ویژگی های این دستگاه دو سلولی بودن و بکارگیری ساپورتهای استنلس استیل و پکینگهای سفید درجه یک پلی پروپیلن است. قزوین بدلیل شرایط محیطی و دمایی منحصر به فرد برای بکارگیری سیستم های جریان مخالف (counter flow) بسیار مناسب می باشد. استراکچر مکعبی در ساختار اصلی کولینگ تاور و به طبع آن استفاده از سیستم پاششی ثابت (نسل جدید) یکی دیگر از ویژگی های این پروژه به حساب می آید.

1401

سال اجرای پروژه

2200 تن تبرید

ظرفیت سرمایشی پروژه

قزوین

محل پروژه

مدارباز - دوسلولی -اکسکلاسیو

نوع برج خنک کننده

نصب و راه اندازی برج خنک کننده

این مرحله از پروژه کلکتورهای ورودی و خروجی برج خنک کننده با شش ورودی 3 اینچ و یک خروجی 6 اینچ نصب گردید. کلکتورهای بکار رفته در مسیر برگشت و ورودی برج خنک کننده نصب گردید. این کلکتورها از لوله گالوانیزه سایز 6 اینچ نوع مانسیمان (بدون درز) استفاده شده اند. قبل از ورودی به هر یک از رایزرها و یا ورودی های کولینگ تاور از شیر فلکه جهت تنظیم میزان دوش استفاده شده است. این شیرها از بابت تعیین میزان دبی ورودی به هر نازل و در نهایت تنظیم همپوشانی افشانک ها در نظر گرفته شده است.

نصب الکتروموتورها بر روی کاکسکه و تنظیم فلنچ موتور و ریگلاژ از مراحل ثانویه نصب کولینگ تاور در این پروژه به شمار می رود. تنظیم تسمه های سیستم کاهش دور یکی دیگر از پروسه های بوده که توسط تیم فنی دماگستر در محل پروژه صورت پذیرفته است. کارشناسان فنی شرکت دماگستر در این پروژه ها همانند سایر موارد تا پایان آب گیری دستگاه و استارت فن ها در کنار مسئولین تاسیسات شرکت شایان اعتماد قرار گرفته است. البته در این پروژه تامین تابلو برق، الکتروپمپ های سیرکوله، سیستم تصفیه آب شنی و سختی گیر رزینی نیز توسط شرکت دماگستر تامین می گردد. 

نصب الکتروپمپهای سیرکولاتور برج خنک کننده

مطابق طراحی اولیه در فاز اول برای شرکت شایان اعتماد دبی طراحی شده معادل 200 متر مکعب در ساعت در نظر گرفته شده است. دبی مورد نظر جهت تامین آب خنک مبدل روغن برای 36 دستگاه تزریق پلاستیک سنگین ( 1500 الی 3500 تن ) طراحی شده است. جهت سیرکوله آب از چهار دستگاه الکتروپمپ با دبی 100 متر مکعب در ساعت (2 عدد در حال کار و 2 عدد رزرو) کوپله و شاسی گردیده است. در تصویر نحوه صحیح پایپینگ و نصب به صورت فلنچی کاملاً مشهود است. بکارگیری صافی چدن در مسیر سیرکوله آب و بکارگیری از لرزه گیرهای استاندارد نیز از دیگر الزامات در این پروژه قلمداد می شود.