برج خنک کننده مداربسته هیبریدی با ظرفیت 500 تن تبرید

توصیف کلی پروژه

برج خنک کننده اجرا شده در پروژه آب معدنی واز (WAZ) با ظرفیت 500 تن تبرید در یک فاز طراحی شده است. این کولینگ تاور از نوع مداربسته هیبریدی مجهز به سیستم های پاشش آب ادیاباتیک تولید و ساخته شده و از بروز ترین انواع دستگاه های سرمایشی تولید دماگستر به شمار می آید. محل اجرای این پروژه حوالی شهرستان چمستان در محلی به نام چشمه واز تنگه قرار دارد. هدف کلی این سیستم سرمایشی تامین آب خنک مورد نیاز ماشین آلات تولید آب معدنی در یک سیکل بسته است. دبی آب طراحی شده برای این پروژه معادل تقریبی 120 متر مکعب در ساعت بوده و دمای ایده آل مورد نیاز 25 درجه سانتیگراد برآورد شده است. برج خنک کننده مداربسته پس از گذز ار مراحل طراحی و ساخت با ابعاد 320 در 320 در ارتفاع 410 سانتی متر توسط کمرشکن به محل پروژه حمل گردید. فنداسیون محل قرارگیری نیز با اعلام نقشه توسط تیم مهندسی دماگستر به شرکت محترم خریدار در محل سایت نصب اجرا گشته بود. برج خنک کننده پس از نصب بر روی شاسی نگهدارنده فنداسیون تماماً تا دستگاه مورد نظر آب معدنی لوله کشی گردید. البته کلیه موارد فوق در حضور کارشناسان شرکت تهویه دماگستر اتفاق افتاده است.

جزئیات طراحی برج خنک کننده

در این پروژه کویل یا مبدل حرارتی از متریال لوله مسی سایز 5/8 اینچ با ضخامت 0.81 میلی متر طراحی شده است. کویل سرمایشی از متریال مس از یک سو بصورت اتصال به U جوشکاری شده و از طرفی دیگر به کلکتور مسی سایز 3 و 1/8 اینچ توسط سیم جوش نقره 0.5 درصد تولید گردیده است. سردنده های برنجی به صورت دو عدد سایز 3 اینچ جهت اتصال خط اصلی به کولینگ تاور در نظر گرفته شده اند. تمامی تیوب شیت های داخلی و همچنین بافل ها توسط شرکت دماگستر از متریال استیل با ضخامت 1 الی 2 میلی متر در نظر گرفته شده است. هلدر اصلی نگهدارنده کویل نیز توسط ناودانی سایز 8 و نبشی 6 سنگین استنلس استیل BWG می باشد. در نظر گرفتن بهترین متریال در ساخت این محصول باعث گردیده که این محصول در دسته بندی محصولات اکسکلاسیو یا انحصاری دماگستر نامگذاری گردد.

1400

سال اجرای پروژه

500 تن تبرید

ظرفیت سرمایشی پروژه

چمستان - واز تنگه

محل پروژه

مداربسته هیبریدی - اکسکلاسیو

نوع برج خنک کننده

متریال بکار رفته در دستگاه برج خنک کننده

خارج از کویل مسی که در بالا در خصوص جزئیات پروژه مطالبی بیان گردید اعمال نظر در خصوص سایر موارد نیز خالی از لطف نیست. بدنه دستگاه که از متریال فایبرگلاس تولید شده از الیاف های حصیری و سوزنی گرید A تشکیل شده است. رزین بکار رفته در استراکچر بدنه گرید ایزوفتالیک کد RGP2000S تهیه شده است. بکار بردن از رزین و الیاف درجه یک در گرید انحصاری تولیدی شرکت دماگستر سبب شده این دستگاه یکی از بهترین تولیدات این شرکت در نوع مداربسته به حساب آید. پکینگ های تبادل حرارت در بخش ادیاباتیک از نوع پلی پروپیلن نوع نت اسپلش در نظر گرفته شده است. استفاده از پکینگهای PP علاوه بر تحمل دمایی بالا و قابلیت اسیدشویی راندمان حرارتی بالایی در برجهای مداربسته دارد. در واقع اسپلش یا پاشش آب در برخورد پکینگهای اسپلش سبب توزیع یکنواخت آب بر روی سراسر کویل برودتی می گردد. قطره گیرهای بکار رفته در بالای لوله های پاششی از نوع لانه زنبوری Cellular در نظر گرفته شده تا بالاترین راندمان را در کاهش مصرف آب داشته باشد.

سیستم هوادهی برج خنک کننده مداربسته

فن برج خنک کننده آب معدنی واز از نوع محوری با متریال فایبرگلاس در نظر گرفته شده است. تیغه های فن محوری از نوع ایرفویل بکار برده شده است. تیغه های ایرفویل بلحاظ ایرودینامیکی کمترین میزان افت فشار دینامیکی و استاتیکی را در برابر نیروی مقاومت پسا از خود نشان می دهد. لرزش و صدای تولیدی این مدل فن های محوری بسیار پایین بوده و از این نظر عمر مفید بالایی نسبت به فن های سانتریفیوژ فوروارد دارد. متریال فایبرگلاس بکار رفته در تیغه باعث سبکی تیغه و از طرفی فایبرگلاس بلحاظ مقاومت در برابر رطوبت گرید بالایی دارد. فایبرگلاس با پوشش ژلکت ونیل استر در مقابل اشعه ماوربنفش خورشید نیز قابلیت آنتی یووی دارد. کلیه پیچ و مهره های بکار رفته در فن نیز از متریال استنلس استیل گرید SS316L استفاده شده است. کلیه موارد بکار رفته در فن در کنار سیستم کاهش دور با شافت استنلس استیل با نسبت دور یک به 4 سیستم هوادهی برج را شکل داده اند. کاهش دور از نوع تسمه ای با بلبرینگ درجه یک آلمانی SKF با قطر فولی 40 سانتی متر در قسمت بالایی دستگاه قرار گرفته است. الکتروموتور دستگاه نیز با IP55 و عایق حرارتی کلاس F  با توان 7.5 کیلووات با دور خروجی 1450 دور بر دقیقه بر روی کالسکه بالایی قرار دارد.